close
تبلیغات در اینترنت
بررسی اینترنت و شبکه های اجنماعی از منظز اسلام

Web site Designing
بررسی اینترنت و شبکه های اجنماعی از منظز اسلامده سال است اینترنت به طور چشم گیر وارد کشورمان ایران شده است. پیش این از شاید ارتباط مردم ایران با دیگر کشورهای دنیا ماهواره و فیلم های سینمای بود که به طرق مختلف باعث ارتباط ما با دنیای بیرون میشد.هدف در این صحبت مطرح کردن مسائلی تحت عنوان مشکلات تداخل فرهنگی که نوعی بدبینی به ارتباط تمدن ها با یکدیگر است ، نیست و فقط میخواهیم نوعی آسیب شناسی و بررسی را در حیطه دنیای اینترنت و سپس شبکه های اجتماعی داشته باشیم. حتی بررسی ما در حیطه شبکه های اجتماعی محدود…
قالب وبلاگ
درباره ي سايت


آموزش رایگان اینترنت ، برنامه نویسی ، طراحی وب و دیگر گرایش های کامپیوتر.
موضوعات سايت
شبکه و اینترنت
اصول طراحی وب سایت
زبان های برنامه نویسی در وب سایت
آموزش نرم افزار
دانلودکده
طراحان وب سایت
محمد کرمی ، 16 ساله 193****0912

تاریخ

ترجمه گر وبلاگ
نرخ ارز
وضعیت آب و هوا
تصاویر تصادفی
پیغام مدیر سایت
سلام دوست من به سایت Web site Designing خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات

دانلود فایل , شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنیدبزرگترین منبع مقالات هنری و اقتصادی

بررسی اینترنت و شبکه های اجنماعی از منظز اسلام

ده سال است اینترنت به طور چشم گیر وارد کشورمان ایران شده است. پیش این از شاید ارتباط مردم ایران با دیگر کشورهای دنیا ماهواره و فیلم های سینمای بود که به طرق مختلف باعث ارتباط ما با دنیای بیرون میشد.
هدف در این صحبت مطرح کردن مسائلی تحت عنوان مشکلات تداخل فرهنگی که نوعی بدبینی به ارتباط تمدن ها با یکدیگر است ، نیست و فقط میخواهیم نوعی آسیب شناسی و بررسی را در حیطه دنیای اینترنت و سپس شبکه های اجتماعی داشته باشیم. حتی بررسی ما در حیطه شبکه های اجتماعی محدود به کشور عزیزمان ایران خواهد بود و قصد ارتباط دادن آن به دنیای خارج را نداریم.

اسلام به عنوان مذهبی حامی علم و پیشرفت زندگی برای ما شناخته شده است. ما و اسلام قبول میکنیم که انسان باید به دنبال پیشرفت ها باشد و از انجا که هدف اکثر پیشرفت های علمی در جهت آسانی و بهبود زندگی انسان می باشد ، اسلام را مخالف علم و پیشرفت نمیدانیم.

گذر از مسئله اسلام ما هیچوقت نمیتوانیم جلوی پیشرفت هایی که به نوعی در زندگی مردم تاثیر مثبت دارد بایستیم و با آن مقابله کنیم.
اینترنت نیز یک پیشرفت مثبت در زندگی انسان ها بوده است. با ورود آن ارتباطات آسان تر شده است و انواع خدمات به وسیله آن صورت میگیرد. ما اسلام رو به عنوان دینی موافق با پیشرفت و علم قبول کردیم پس اسلام با اینترنت مخالف نیست.

خوب و بد در دنیا واقعی بوده و است و کسی منکر آن نیست. اینترنت نیز به عنوان یک دنیای مجازی وجه های مثبت و منفی بسیاری دارد که اگر بخواهیم مقایسه کنیم در نهایت به نتیجه ای هم نمیرسیم چون معیارها متفاوت است.

مسئله جالبی که میتوان عنوان کرد این است که هرچه به جلوتر می رویم مشخص شدن افراد با ایمان به خدا و دین بیشتر می شود.

اینترنت به عنوان یک دستاورد بزرگ به افراد امکان انواع فعالیت ها را میدهد ، افرادی به دنبال مقالات روز و آموختن به وسیله اینترنت می روند و افراد دیگر به چت های آنچنانی و محتواهایی که در اینترنت میتوانید به راحتی پیدا کنید. پس در اصل میتوان اینترنت را به عنوان یک آزمایش برای انسان ها در نظر بگیریم.

1x1.trans بررسی اینترنت و شبکه های اجتماعی از منظر اسلامی

اخلاق و اسلام

به نوعی تمامی ادیان به دنبال ایجاد اخلاق در زندگی انسان ها بوده اند. اگر بخواهیم اخلاق را در ادیان مختلف تشریح کنیم در نهایت به این موضوع می رسیم که اکثر احکام و دستورات ادیان مختلف و پندهای و اندرزهای آنان در جهت رعایت اخلاقیات و برقراری زندگی مسالمت آمیز می باشد. پس به نوعی در دنیای واقعی و مجازی سخن از رعایت اسلام ، پایبند بودن به اخلاقیات است.

وقتی خواستار رعایت اسلام در دنیای مجازی هستیم منظور این نیست که موقع باز کردن صفحات وب صلوات بفرستید و توقع داشته باشیم در هر وبسایت و وبلاگی به جای مطالب ، قرآن بخوانیم و یا به جای موزیک وبلاگ سوره قرآن گوش کنیم. منظور رعایت اخلاقیات و اصول شرعی است که رعایت آنها توسط هر فردی میتواند دنیای مجازی را به دنیای زیبا و مناسب برای مسلمان تبدیل کند.

حضور کمرنگ قشر دیندار در فضای وب

توضیح: غالبا در گفتگوهای روزمره از دو واژه “وب” و “اینترنت”، به اشتباه استفاده می شود. اینترنت سامانه ای است برای اتصال به داده های جهانی و وب در واقع یک سرویس در دنیای اینترنت هست که ما اینجا به طور ساده میتوانیم تمامی محتواهای تولید شده در دنیای اینترنت را دنیای وب تعریف کنیم.

برای رسیدن به اصل مطلب باید گفت ، تعاریف اسلام با اینترنت مخالفتی ندارد ، برخلاف این تعاریف قشر دیندار ما وارد دنیای وب نشدند و در مدت ده سال ذکر شده خلاء زیادی از این حیث در دنیای وب مشاهده شده است. شاید دلیل آنها برای عدم حضور در دنیای وب ناپاکی آن بوده باشد. با مثالی سعی میکنیم نادرست بودن این دلیل را ثابت کنیم. پیامبر نیز در جامعه ای زندگی میکرد پر از انواع فسادها ، ولی ایشان در آن جامعه رشد و زندگی کرد و در نهایت با تبلیغ اسلام سعی در اصلاح آنها داشت. ایشان آن جامعه را ترک نکرد و آنها را به حال خویش وا نداشت.

از طرفی به دلیل فضای موجود در جامعه ، جوانان به دنبال آزادی بیشتری هستند که این آزادی در دنیای وب برای آنها فراهم شده است این قضیه زمینه برخورد سطحی و غیرمنطقی با اخلاق و دوری از اخلاق مذهبی را به وجود آورده که هم اکنون در دنیای وب شاهد آن هستیم.

برخورد تعصبی و تند گروه های مبلغ مذهب در وب

وبسایت ها و گروه های در دنیای وب فعالیت میکنند و خط مشی آنها تبلیغ و حفظ دین و اسلام در اینترنت می باشد. این گروه ها گرچه سعی در تبلیغ و حفظ جامعه اسلامی دارند ولی متاسفانه نتوانسته اند در پیشبرد خط مشی خود موفق باشند. به هرحال در دنیای وب نیز مانند دنیای واقعی نظرات و دیدگاه های مذهبی مختلفی وجود دارد. این گروه ها اگر در تلاش برای ارائه اسلام واقعی هستند باید در برخورد با نظرات مختلف بدون تعصب و با اخلاق اسلامی رفتار کنند.

گروه های فعال در زمینه تبلیغ دین بیشتر از اینکه زوایای مختلف دین را تبلیغ کنند پای مسائل دیگر را وسط کشیده اند و قشر فعال در وب که بیشتر آنها نوجوان و جوانان هستند به این مسئله واکنش منفی نشان داده اند. پاسخ های تند و تعصبی به سوالات یکی از بارزترین ویژگی های گروه های نامبرده است. البته ایراد تنها به این گروه ها وارد نیست و باید قبول کنیم ما در مطرح کردن عقایدمان بسیار تعصبی برخورد میکنم و به دیگران احترام نمیگذاریم. در اصل اخلاق را در گفتگوها رعایت نمیکنیم.

آزادی در اینترنت و اسلام

دین باید و نبایدهایی دارد از این رو انسان دین‌مدار، با انتخاب دین برای برخی رفتارهای خود، محدودیتی ایجاد می‌کند. اما با این حال، تلخی این محدودیت در رسیدن به جامعه‌ای کارآمد، ارزش مدار، امین و با هویت، شیرین می شود. اینترنت فضای آزاد را در اختیار کاربر قرار میدهد و افراد میتوانند این باید و نبایدها را رعایت کنند.

شبکه های اجتماعی و اسلام

ابتدای تعریفی از شبکه های اجتماعی :

شبکه های اجتماعی در اینترنت گرچه در اصل شبکه اجتماعی نیستند و باعث ارتباط رودررو بین افراد نمی شوند ولی بسیاری از مطالعه کنندگان اینترنت تمایل دارند از اصطلاح «اجتماع» برای اشاره به جمع کاربران استفاده کنند. در این شبکه ها کاربران میتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و نظرات،عکسها،ویدیوها و غیره را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

همانطور که گفتیم اسلام مذهبی است موافق پیشرفت و علم که در نهایت نتیجه گرفتیم اسلام با علم اینترنت مخالف نیست. شبکه های اجتماعی نیز در اصل موضوع هیچ مغایرتی با دین مبین اسلام ندارد و پدیده ای هستند برای ارتباط بیشتر بین مردم که در نهایت آگاهی بیشتر مردم را باعث می شود.

تفاوت شبکه های اجتماعی در دنیای واقعی و مجازی

همانطور که گفتیم شبکه های اجتماعی در دنیای مجازی ارتباط رودرو با افراد برقرار نمیکند و این شاید تفاوت اصلی شبکه اجتماعی مجازی با شبکه اجتماعی واقعی باشد .

برای اثبات این تفاوت میتوانیم این مثال را مطرح کنیم: همانطور که میدانید یکی از قابلیت های شبکه های اجتماعی مجازی به اشتراک گذاری عکس در آنهاست. به دلیل مجازی بودن فضا و همچنین نبود ارتباط رودرو و از همه مهمتر آزادی بدون مرز در یک شبکه اجتماعی مجازی ، برخی از کاربران عکس های شخصی خود را به اشتراک میگذارند ولی آیا همان فرد در دنیای واقعی نیز میتواند همان عکس را در دست گرفته و در یک شبکه اجتماعی واقعی به دیگران نمایش دهد؟ مسلما پاسخ منفی است.

شبکه های اجتماعی و عفت، اخلاق و حیاء

قرآن و دین اسلام انسان ها را به رعایت اخلاقیات و حفظ حیاء دعوت میکند. ایرانیان نیز به عنوان مردمی مسلمان و همچنین انسان باید اصول اخلاقی را که در نهاد یک انسان وجود دارد و در تعالیم ذکرشده است را رعایت کنند. ولی متاسفانه شاهدیم که در شبکه های اجتماعی برخی از کاربران چنین مسائلی را رعایت نمیکنند و موجب شده اند محیط شبکه های اجتماعی تاحدودی آلوده باشد.

اگر بررسی کنیم که چرا عفت و حیاء اینچنین تنزل پیدا کرده است باید وارد بحث های مختلفی شویم که دراینجا امکان آن وجود ندارد. ولی میخواهیم به این بپردازدیم که یک رفتار اخلاقی و بر مبنای اسلام در شبکه های اجتماعی چگونه میتواند باشد.

همانطور که گفتیم و شما نیز قبول کردید ما مسلمان هستیم پس باید احکام اسلامی را رعایت کنیم و آزادی باعث از بین رفتن اختیار ما نشود. اخلاق اسلامی حکم میکند عفت و حیاء را در شبکه های اجتماعی رعایت کنیم. از به اشتراک گذاری عکس های شخصی خودداری کنیم (کما اینکه این مسئله قابل بحث در حوزه امنیت در شبکه های اجتماعی نیز میباشد). از عضویت در بخش های غیراخلاقی خودداری کنیم و در کل از آزادی که در اختیار ما قراردداده شده است درست استفاده کنیم و بایدها و نبایدها را رعایت کنیم.

شبکه های اجتماعی و تبلیغ اسلام

همانطور که گفتیم محیط شبکه های اجتماعی از اخلاقیات فاصله گرفته است. ولی آیا این مسئله باید باعث شود که افرادی که به اصول مذهبی پایبند هستند میدان را خالی کنند؟

قبلتر نیز گفتیم پیامبر در محیطی رشد و دین اسلام را تبلیغ کردند که انواع مفاسد و کج فکری ها در آن رواج داشت ، اگر چاره خالی کردن میدان بود ، پیامبر حتما چنین عملی را انتخاب میکرد ولی میدانیم که اینچنین نبوده و پیامبر با تبلیغ ها و برشمردن دلایل اشتباه بودن عقاید آن زمان و همچنین ارائه راهکاری مناسب دینی را ارائه دادند که بعد از ۱۴۰۰ سال هنوز به عنوان دینی کامل شناخته می شود. پس اگر هرمحیطی چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی دارای مشکلات اخلاقی و دیگر مشکلات رایج می باشد ، نباید به فکر حذف یا رها کردن آن باشیم بلکه باید در آن محیط ها راهکارهایی را ارائه دهیم.

در شبکه های اجتماعی این راهکار تبلیغ اسلام و در حقیقت اخلاقیات می باشد. مسئله تبلیغ اسلام بسیار پیچیده است و باید در آن مسائل جامعه شناسی و همچنین رواشناسی را دخالت داد تا در نهایت نتیجه ای مناسب حاصل شود و موجب دور شدن کاربران از مسائل دینی نشود.امتیاز : نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 16

نمایش این کد فقط در ادامه مطلب برای قرار کد مورد نظر به ویرایش قالب مراجعه کنید
مطالب مرتبط
مراقب سرچ های گوگلی باشید
آیا میدانید های جدید اینترنتی
دانستنی های اینترنتی
نحوه انتخاب یک مادربرد
لیست سیاه موتورجستجوگر
وقتی پسورد ویندوز را فراموش می کنید؟
چگونه دو کامپیوتر را با کابل USB یکدیگر متصل کنیم؟
آشنایی با خطای سخت افزاری سیستم از طریق بوق آن
BIOS چیست؟
اسامی سرویس های ایمیل رایگان
رموز موفقیت در فیس بوک
آموزش ساخت ایمیل

تاریخ : سه شنبه 05 ارديبهشت 1391 نویسنده : Mohammad Karami l بازدید : 241

ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


مطالب گذشته
» مراقب سرچ های گوگلی باشید »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» آیا میدانید های جدید اینترنتی »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» دانستنی های اینترنتی »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» نحوه انتخاب یک مادربرد »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» لیست سیاه موتورجستجوگر »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» وقتی پسورد ویندوز را فراموش می کنید؟ »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» چگونه دو کامپیوتر را با کابل USB یکدیگر متصل کنیم؟ »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» آشنایی با خطای سخت افزاری سیستم از طریق بوق آن »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» BIOS چیست؟ »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» اسامی سرویس های ایمیل رایگان »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» رموز موفقیت در فیس بوک »» شنبه 30 اردیبهشت 1391
» آموزش ساخت ایمیل »» چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391
» وب سایت هایی که به طور رایگان آموزش زبان »» سه شنبه 05 اردیبهشت 1391
» فهرست پرکاربرترین شبکه‌های اجتماعی با بیش از ۱۰ میلیون کاربر تا دسامبر ۲۰۰۷ »» سه شنبه 05 اردیبهشت 1391
» بررسی اینترنت و شبکه های اجنماعی از منظز اسلام »» سه شنبه 05 اردیبهشت 1391
Mohammad Karami

آمار کاربران

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آیا از وبلاگ رازی هستید؟

سخن روز
آمار سایت
خبرنامه
برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود

نظر سنجي
آبا قالب فعلی وبلاگ مرتبط با موضوع آن میباشد؟


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به Web site Designing مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح و مترجم قالب

طراح قالب

جدیدترین مطالب روز

فیلم روز

Web site Designing