close
تبلیغات در اینترنت
پروتکل و انواع آن

Web site Designing
پروتکل و انواع آنپروتکل های اینترنتی مجموعه قوانینی هستند که چگونگی تبادل اطلاعات را در شبکه توصیف می کند . از میان پروتکلهای استاندارد می توان به TCP،UDP،IP،SNMP اشاره کرد که هر کدام وظیفه خاصی را انجام می دهند.UDP و TCP پروتکلهایی هستند که از صحت ارسال اطلاعات اطمینان حاصل می کنند .IP پروتکلی است که آدرس سایت را به صورت عددی 12 رقمی نشان می دهد .از SNMP  برای دریافت اطلاعات آماری استفاده می شود .انواع دیگر پروتکلهای اینترنتی عبارتند از :HTTP-  FTP-Mail –Telnet-News-Gopher Http :…
قالب وبلاگ
درباره ي سايت


آموزش رایگان اینترنت ، برنامه نویسی ، طراحی وب و دیگر گرایش های کامپیوتر.
موضوعات سايت
شبکه و اینترنت
اصول طراحی وب سایت
زبان های برنامه نویسی در وب سایت
آموزش نرم افزار
دانلودکده
طراحان وب سایت
محمد کرمی ، 16 ساله 193****0912

تاریخ

ترجمه گر وبلاگ
نرخ ارز
وضعیت آب و هوا
تصاویر تصادفی
پیغام مدیر سایت
سلام دوست من به سایت Web site Designing خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات

دانلود فایل , شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنیدبزرگترین منبع مقالات هنری و اقتصادی
پروتکل و انواع آن

پروتکل های اینترنتی مجموعه قوانینی هستند که چگونگی تبادل اطلاعات را در شبکه توصیف می کند . از میان پروتکلهای استاندارد می توان به TCP،UDP،IP،SNMP اشاره کرد که هر کدام وظیفه خاصی را انجام می دهند.
UDP و TCP پروتکلهایی هستند که از صحت ارسال اطلاعات اطمینان حاصل می کنند .IP پروتکلی است که آدرس سایت را به صورت عددی 12 رقمی نشان می دهد .از SNMP  برای دریافت اطلاعات آماری استفاده می شود .
انواع دیگر پروتکلهای اینترنتی عبارتند از :
HTTP-  FTP-Mail –Telnet-News-Gopher
 Http : این نوع پروتکل که به وسیله مرورگرهای اینترنت نشان داده می شود ،شبکه ای است که شما را به میزبان مرتبط می کند و با توجه به اطلاعاتی که درخواست کرده اید نتایجی را نمایش می دهد. به وسیله این نوع پروتکل می توانید فایلهای مورد نیاز خود را دریافت یا ارسال کنید.
اصولا آدرسهای اینترنتی در هر پروتکل به وسیله URL  نمایش داده می شود.آدرسهایی که درون پروتکل است به صورت زیر می باشد :
Http://www.site.domain
و از نگاهی دیگر :

پروتكل مجموعه اي از قوانين است كه ارتباط بين كامپيوترهاي موجود در روي يك شبكه را كنترل مي كند. اين قوانين شامل راهنمايي هايي هستند كه مشخصات ذكر شده زير را براي يك شبكه تنظيم مي كنند: روش دستيابي،توپولوژي هاي فيزيكي پذيرفته شده، انواع كابل ها و سرعت انتقال داده.
▪ عمومي ترين پروتكل ها عبارتند از:
Ethernet :
اين پروتكل بطور بسيار گسترده استفاده مي شود. اترنت از يك روش دستيابي استفاده مي كند كه CSMA/ CD (carrier sence Multiple Access/collision Detection)
ناميده مي شود و مفهوم آن اين است كه هر كامپيوتري قبل از فرستادن داده اي در شبكه به كابل گوش مي كند. اگر شبكه خالي باشد، كامپيوتر داده ها را مي فرستد و اگر نود ديگري در همان زمان، بر روي كابل چيزي فرستاده باشد، كامپيوتر منتظر خالي شدن خط مي ماند و دوباره براي فرستادن سعي مي كند. بعضي مواقع دو كامپيوتر همزمان داده هاي خود را ارسال مي كنند كه در چنين حالتي برخورد رخ مي دهد و در نتيجه هر كامپيوتر مدت زماني را منتظر مانده و سپس مجدداً داده هاي خود را روي كابل شبكه ارسال مي كند. به هر حال تاخير به علت برخورد و فرستادن دوباره اطلاعات بسيار كم است و اثر چنداني بر روي سرعت انتقال در شبكه ندارد.
پروتكل اترنت توسط توپولوژي هاي خطي، ستاره اي و درختي پذيرفته شده است. داده ها روي كابل هاي زوج به هم تابيده هم محور يا فيبرنوري ، با سرعت 10Mbpsانتقال مي يابند.
Fast Ethernet -اترنت سريع:
براي افزايش سرعت انتقال داده ها روي شبكه، پروتكل اترنت توسط استاندارد جديدي توسعه داده شده است كه سرعت 100Mbps را پشتيباني مي كند اين پروتكل به وسيله ي گران قيمتي بنام متمركز كننده (Hvb) نياز دارد. علاوه بر آن، وجود كابل هاي زوج به هم تابيده دسته پنج(CAT-S) يا فيبرنوري در اين پروتكل ضروري است. اترنت سريع در مدارسي كه جديداً سيم كشي شده اند رواج يافته است.
Gigabit Ethernet:
پيشرفت جديد در استاندارد اترنت پروتكلي است كه سرعت انتقال داده ها در آن 1Gbps مي باشد. اين استاندارد در حال حاضر براي ستون فقرات شبكه (شاهراه انتقال اطلاعات) استفاده مي شود. در آينده به احتمال زياد براي اتصالات مابين ايستگاه كاري و سرور استفاده خواهد شد. اين استاندارد با هر دو كابل فيبرنوري و مسي بكار برده مي شود.
LocalTalk:
يك پروتكل شبكه است كه توسط كامپيوترهاي Apple توسعه يافته است. روش استفاده شده در اين پروتكل CSMA/AC (Carrier Sence Miltiple Access with Collision Aroidance)
ناميده مي شود كه در هر كامپيوتر قبل از ارسال داده ها نيت خود را اعلام كرده و آنگاه به مخابره داده ها مبادرت مي كند. سيستم عاملM a c i n t o s h بدون نياز به نرم افزار اضافي، اجازه تشكيل شبكه نظير به نظير را مي دهد كه با افزودن نسخه سرور نرم افزار Apple Share يك شبكه سرويس دهنده/ سرويس گيرنده ايجاد مي شود. اين پروتكل براي توپولوژي هاي خطي، ستاره اي يا درختي با استفاده از كابل زوج به هم تابيده، پذيرفته سده است ايراد اصلي توپولوژي Local Talk سرعت آن است كه فقط 230kbps مي باشد.
Token Ring (حلقه ي علامت):
اين پروتكل توسطIBM در نيمه 1980 ايجاد شده است. روش دستيابي بر اساس گيرانداختن علامت گذرنده مي باشد. بدين معني كه در يك حلقه مجازي و منطقي، نشانه و علامت (Token) از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر عبور مي كند. بدين ترتيب يك سيگنال الكتريكي دور حلقه شبكه حركت مي كند. اگر كامپيوتري اطلاعاتي براي انتقال نداشته باشد براحتي نشانه را از خود عبور مي دهد. ولي اگر بخواهد انتقال اطلاعات انجام دهد، داده خود را به Token (علامت) وصل مي كند، سپس آن نشانه دور حلقه مي چرخد تا به كامپيوتري كه بايد آن را دريافت كند برسد. اين پروتكل با سرعتي حدود 4Mbps تا 16Mbps عمل مي كند. به علت افزايش محبوبيت اترنت، استفاده از توكن رينگ در محيط مدرسه كاهش يافته است.
Fiber Distributed Data Interface:FDDI
پروتكلي است كه براي به هم پيوستن دو يا چند LAN از فاصله هاي بسيار دور استفاده مي شود. روش دستيابي در اين پروتكل بر اساس گذر علامت (Token-passing) مي باشد. FDDI از يك حلقه دوتايي فيزيك استفاده مي كند. انتقال روي يكي از حلقه ها انجام مي گيرد و چنانچه در حلقه اول قطعي صورت بگيرد سيستم بطور اتوماتيك اطلاعات را روي حلقه دوم جابجا كرده و حلقه ي كاملاً جديدي ايجاد مي كند. مزيت عمده FDDI سرعت آن است كه روي فيبرنوري 100 Mbps مي باشد.
Asynchronous Transfer Mode:ATM
پروتكلي است كه انتقال اطلاعات را با سرعت 155 Mbps يا بالاتر انجام مي دهد. ATM انتقال اطلاعات را دربسته هاي كوچك با اندازه ثابت انجام مي دهد. در حالي كه بقيه پروتكل ها بسته هايي با طول متفاوت انتقال مي دهند. اين پروتكل رسانه هاي مختلفي مثل ويديو، صدا و تصوير را پشتيباني مي كند.ATM توپولوژي ستاره اي را بكار مي گيرد كه مي تواند با فيبرنوري به خوبيِ كابل زوج به هم تابيده كاركند.
ATM اغلب براي به هم پيوستن دو يا چند LAN بكار مي رود. همچنين توسط (Internet Service Provider)ISP جهت دسترسي پرسرعت به اينترنت بكار مي رود. براي موثرتر شدن بيشتر ATM از آن براي ساختن LAN هاي پرسرعت استفاده خواهد شد.امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 10

درباره : شبکه و اینترنت ,

نمایش این کد فقط در ادامه مطلب برای قرار کد مورد نظر به ویرایش قالب مراجعه کنید
برچسب ها : پروتکل , پروتکل چیست؟ , انواع پروتکل , انواع پروتکل کدامند , Ethernet , Fast Ethernet , LocalTalk , TCP , UDP , پروتکل های اینترنتی , اینترنت , IP , SNMP , FTP , Mail , Telnet , Gopher , Http , پروتکل Http , Http چیست؟ ,

مطالب مرتبط
مراقب سرچ های گوگلی باشید
آیا میدانید های جدید اینترنتی
دانستنی های اینترنتی
نحوه انتخاب یک مادربرد
لیست سیاه موتورجستجوگر
وقتی پسورد ویندوز را فراموش می کنید؟
چگونه دو کامپیوتر را با کابل USB یکدیگر متصل کنیم؟
آشنایی با خطای سخت افزاری سیستم از طریق بوق آن
BIOS چیست؟
اسامی سرویس های ایمیل رایگان
رموز موفقیت در فیس بوک
آموزش ساخت ایمیل

تاریخ : یکشنبه 03 ارديبهشت 1391 نویسنده : Mohammad Karami l بازدید : 6112

ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


مطالب گذشته
» مراقب سرچ های گوگلی باشید »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» آیا میدانید های جدید اینترنتی »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» دانستنی های اینترنتی »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» نحوه انتخاب یک مادربرد »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» لیست سیاه موتورجستجوگر »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» وقتی پسورد ویندوز را فراموش می کنید؟ »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» چگونه دو کامپیوتر را با کابل USB یکدیگر متصل کنیم؟ »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» آشنایی با خطای سخت افزاری سیستم از طریق بوق آن »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» BIOS چیست؟ »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» اسامی سرویس های ایمیل رایگان »» دوشنبه 13 شهریور 1391
» رموز موفقیت در فیس بوک »» شنبه 30 اردیبهشت 1391
» آموزش ساخت ایمیل »» چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391
» وب سایت هایی که به طور رایگان آموزش زبان »» سه شنبه 05 اردیبهشت 1391
» فهرست پرکاربرترین شبکه‌های اجتماعی با بیش از ۱۰ میلیون کاربر تا دسامبر ۲۰۰۷ »» سه شنبه 05 اردیبهشت 1391
» بررسی اینترنت و شبکه های اجنماعی از منظز اسلام »» سه شنبه 05 اردیبهشت 1391
Mohammad Karami

آمار کاربران

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آیا از وبلاگ رازی هستید؟

سخن روز
آمار سایت
خبرنامه
برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود

نظر سنجي
آبا قالب فعلی وبلاگ مرتبط با موضوع آن میباشد؟


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به Web site Designing مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح و مترجم قالب

طراح قالب

جدیدترین مطالب روز

فیلم روز

Web site Designing